Jak funguje Yuzamashi?

Yazamashi, neboli ochlazovátko vody, je součást čajového příslušenství, které slouží pro úpravu teploty vody. Pokud si často připravujete japonský čaj, je pro Vás Yazamashi nepostradatelný nástroj.

Teplota, při které nám vaří voda, je závislá na nadmořské výšce. Vezmeme-li jako příklad Prahu s typickou nadmořskou výškou kolem 200 m (tlak 97,6 kPa), dostaneme bod varu při teplotě 98,9 °C. Jen pro zajímavost, na Mount Everestu (8848 m) byste si mohli vařící vodou přímo zalévat čaj Sencha, neboť by vařila při teplotě 80,2 °C.

Good-Tea_Water-Cooler-Yuzamashi

 

Teplota vzduchu je 21 °C. Vařící vodu o teplotě přibližně 99 °C jsme naleli do skleněné konvičky, čímž se voda okamžitě ochladila o 5 °C, což je pro přípravu světlých čajů příliš mnoho. Čajové lístky bychom při této teplotě nenávratně poškodili a dostali tak hořký nálev zcela bez sladkých tónů (s ohledem na druh čaje, velikost lístků, atd.).

Good-Tea_Water-Cooler-Yuzamashi_56B8308

 

Přelejeme tedy horkou vodu do ochlazovátka. Okamžitě po přelití započalo ochlazovátko absorbovat teplotu vody a téměř okamžitě jsme se dostali na teplotu těsně pod 80 °C, což je teplota ideální pro přípravu čajů Sencha a Genmaicha.

Good-Tea_Water-Cooler-Yuzamashi_56B8309

 

Přibližně po další minutě a půl klesla teplota pod 75 °C. Rychlost pohlcování tepla ochlazovátkem průběžně klesá, ale teplota vody taktéž. Po přibližně dvou minutách klesla teplota pod 70 °C. V tomto rozsahu teplot již můžeme zalévat čaj Gyokuro.

Good-Tea_Water-Cooler-Yuzamashi_56B8311

 

Japonci vědí jak si správně ochladit vodu typickým čajovým nádobím bez nutnosti měření. Zkuste to jako oni. Pokud připravujete čaj Sencha nebo Genmaicha, nalejte vodu ihned po varu do Yazamashi, teprve poté do konvičky Kyusu. Tímto způsobem získáte vodu ideální teploty pro přípravu čajů Sencha a Genmaicha (80 °C). Pokud připravujete čaj Gyokuro, nalejte vodu nejdříve do misek Yunomi, poté do Yuzamashi a teprvé poté do konvičky Kyusu. Takto získáte ideální teplotu pro přípravu čaje Gyokuro (70 °C). Je zřejmé, že druh nádobí (především velikost a materiál) bude mít přímý dopad na výslednou teplotu vody, ale odchylky nebudou velké.

 

Ochlazovátko Yuzamashi (a samozřejmě i další kvalitní čajové nádobí) najdete k katalogu Good Tea.

 

Líbí se Vám tato stránka? Sdílejte ji se svými přáteli...
  • Author: 
  • Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Jak funguje Yuzamashi?