Jaký čaj je vhodný pro děti?

Odpověď na tuto otázku není jednoduchá. V Číně byste dostali odpověď, že děti mohou pít čaj od 4 let věku v malém množství. Západní svět má na pití čaje u dětí jiný pohled, ale názory se velice liší. Víme o případech, kdy děti pijí čaj od 2 let, včetně zeleného, na druhou stranu zelený čaj obsahuje hodně kofeinu (95% je v prvním nálevu), který se dětem nedoporučuje a také řadu povzbuzujících aktivních látek, které mohou už tak aktivní děti ještě více vybudit.

Pozitivní na čaji pro děti je určitě působení fluoru na zuby a vitamíny plus katechiny pro posílení imunity a antioxidaci, ovšem pokud vůbec dávat dítěti běžný čaj, tak v malém množství. Dá se tedy říci, že lepší pro děti by byl čaj bez kofeinu, ať už např. pražený, neboť proces pražení zbavuje čaj kofeinu, nebo čaj uměle kofeinu zbavený, který je již na našem trhu dostupný (www.DobryCaj.cz).

Jaký čaj je vhodný pro děti? Co se bylinných čajů týče, neobsahují kofein, ale každá bylina má určitý vliv na zdraví člověka a žádná se nedá obecně doporučit. Není tedy možné dojít k žádnému jasnému závěru, určitě ale platí, že u dětí hraje klíčovou roli dávkování a obecně je diskutován kofein jako pro děti nevhodný.

Pravděpodobně neuděláte chybu, pokud svému připravíte svému dítěti čaj ze sušených ovocných plodů. Bezpochyby uděláte pro zdraví svého dítěte nejlépe, budete-li se vyhýbat uměle aromatizovaným čajům jakéhokoliv druhu (na trhu s čajem mají zásadní zastoupení). Nicméně konkrétní odpověď na tuto otázku může nejspíše podat pouze lékař s ohledem na věk a zdravotní stav dítěte.

Na trhu najdete několik bylinných a ovocných směsí určených přímo pro děti. Většinou se jedná o produkty s názvem „dětský čaj“ a jedná se o směsi bylin a ovoce zaměřené na specifické zdravotní potíže počínaje nachlazením, potíže s trávením až k posílení imunity. Některé směsi doporučují výrobci ke každodennímu pití. S jistou dávkou opatrnosti však doporučujeme striktně dodržovat dávkování a nepodávat dětem jeden druh směsi častěji, než jak je doporučené.

Líbí se Vám tato stránka? Sdílejte ji se svými přáteli...
  • Author: 
  • Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Jaký čaj je vhodný pro děti?