Který čaj má nejvíce EGCG?

Epigallocatechin gallate (EGCG) je nejhojnější katechin obsažený (především) v zeleném čaji. Pro své silné antioxidační účinky je považován za jeden z nejdůležitějších prostředků v boji proti rakovině.

EGCG disponuje silnými antioxidačními schopnostmi působícími na volné radikály, což jsou zjednodušeně řečeno nestabilní molekuly, které mohou poškodit zdravé buňky a způsobit tak onemocnění rakovinou. Podle studie publikované ve vědeckém časopise Biochemical Pharmacology v roce 2011, EGCG dokázalo své schopnosti potlačit nebo až zastavit růst nádoru v řadě laboratorních studií, které studovaly rakovinu žaludku, plic, jater, prsu a prostaty. EGCG má navíc schopnost zabíjet rakovinné buňky. Autor došel k závěru, že EGCG je velmi nadějným kandidátem na lék proti rakovině, ať již samostatně nebo v kombinaci s další léčbou.

Pokud chcete do těla dostat co nejvíce EGCG, tak je nejlepší zvolit práškový čaj Matcha. Sencha sice obsahuje více katechinu než Matcha, ale tím, že jsou lístky rozemlety na prach přijímáte více látek z čajových lístků. Ideální je kombinovat čaje Matcha a Sencha i s ohledem na další obsažené látky, jako je např. kofein. Nejvíce EGCG má Sencha z druhé sklizně (Nibancha).

Matcha Ichibancha

Matcha Ichibancha

Na stránkách DobryCaj.cz (Good Tea) najdete japonské čaje jedině z Uji, neboť jsou nejkvalitnější ve všech ohledech. Gram čaje Matcha z Good Tea obsahuje přibližně 120 mg katechinu, přičemž přibližně 65 % je EGCG. Tyto hodnoty jsou 5-10 % vyšší než jaké udávají pěstitelé z jiných lokalit v Japonsku. V katalogu naleznete čaje Sencha jak z první (Ichibancha), tak i z druhé sklizně (Nibancha). Na jeden nálev obvykle spotřebujete 3-4 g čaje Matcha (polévková lžíce).

Antioxidační efektivita (ORAC – Oxygen Radical Absorption Capacity) čaje Matcha z Good Tea je mezi hodnotami 1300-1400 umoleTE/g, což je ve srovnání s např. brusinkovým džusem asi 15x více. Kolik antioxidantů konzumovat denně je otázka, na kterou se odpovědi různí, ale např. USDA doporučuje 3000-5000 g. Různé studie doporučují různé dávky, některé i výrazně vyšší.

čajová farma

čajová farma

Mezi další kvality EGCG rozhodně patří podpora funkcí mozku. Konkrétně se vědci zajímají o působení katechinu na tvorbu neuronů v části mozku zvané hipokampus, která je umístěná ve střední části spánkového laloku. V této části mozku dochází k formování paměti a právě tato část mozku bývá nejčastěji napadána Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou. Vědci zjistili, že katechin velmi úspěšně podporuje neurogenezi, tedy tvorbu neuronů, a obnovuje tak mozkovou činnost.

Líbí se Vám tato stránka? Sdílejte ji se svými přáteli...
  • Author: 
  • Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Který čaj má nejvíce EGCG?