Long Jing – Dračí studna

Long Jing je již dlouho jedním z nejvyhledávanějším čínským čajem. Čaj dostal své jméno Long Jing, což v čínštině znamená Dračí studna, díky pověsti, která říká, že z jedné ze studen ve městě Hangzhou pravidelně pil drak. Právě zde se královna zelených čajů narodila, ve městě Hangzhou v čínské provincii Zhejiang. Město, které je nazýváno „nebe na zemi“ je slavné především díky nádhernému Západnímu jezeru (Xi Hu). Oblast, odkud pochází Xi Hu Long Jing, leží od Západního jezera jen kousek. Západní jezero ze tří stran obklopují horské hřebeny, které vytvářejí přirozenou hranici oblasti s mimořádným mikroklimatem. Vždy se považovalo za nejlepší lokality produkce čaje Dračí studna konkrétních pět míst, ale v současnosti se mluví o třech místech. V první řadě je to Lví vrch (Shi Feng), následují vesnice Mei Jia Wu a Xi Hu Long Jing. Čaj pocházející ze Lvího vrchu je považován za nejkvalitnější a tomu odpovídá i jeho cena. Long Jing je znám pro svou nefritově zelenou barvu, jemnou vůni, sladkou chuť s ořechovými tóny a krásný tvar zpracovaného lístku.

Long Jing

Císař Qian Long dynastie Qing, jeden z nejúspěšnějších vládců čínské historie, se během svých cest do jižní Číny mnohokrát vypravil do oblasti Xi Hu Long Jing v Hangzhou, aby ukázal svůj zájem o prostý lid. Podle legendy císař během jedné ze svých jarních návštěv viděl domorodce sbírat čajové lístky na keřících rostoucích před chrámem Hu Gong, kde nádherně prozpěvovali ptáci. Příjemně zasažen atmosférou okamžiku se císář přidal k lidem a začal lístky sbírat s nimi. Najednou se na místě objevil eunuch se sdělením, že je císařova matka nemocná a chtěl, aby se okamžitě vrátil. Císař jakožto milující syn zastrčil právě utržené lístky do kapsy a bez přestávek ujížděl zpět do Zakázaného města. Jak se ukázalo, zdravotní stav matky nebyl nijak vážný, měla pouze zarudlé oči a potíže se žaludkem. Vůně čajových lístků v císařově kapse byla tak intenzivní, že se matka nemohla nezeptat, co to císaře provází za vůni. Císař si zpočátku neuvědomoval odkud vůně přichází, dokud v kapse nenahmatal čajové lístky. Jednalo se o čaj ze Lvího vrchu v Hangzhou. Matka požádala císaře o možnost čaj ochutnat a služebná jej připravila. Po pozření několika šálků se matčiny  oči i žaludek zcela vyléčily. Matka čaj označila za „skutečný všelék“. Jakmile císař viděl matku v dobrém rozmaru, a to díky čaji, okamžitě udělil 18-ti čajovým keříkům ze Lvího vrchu císařský status. Vznikla tak tradice, kdy byly každý rok čajové lístky sklizené před Ching Ming festivalem odeslány do paláce jako pocta trůnu.

Long JIng

Víte, co je to čaj Mingqian? To je čaj sklizený před Qing Ming festivalem, který se každý rok koná v dubnu přesně v den 5. slunečního termínu. Autentický čaj Mingqian ze Lvího vrchu poznáte podle nažloutlé barvy lístků, nikdy není zcela zelený. Tento čaj patří mezi ty nejdražší vůbec.

Líbí se Vám tato stránka? Sdílejte ji se svými přáteli...
  • Author: 
  • Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Long Jing – Dračí studna