Návod: Jasmínová hruška – ledový čaj

Máte chuť na ledový čaj bez cukru, který kombinuje sladkou chuť jasmínu a hrušky? Tak čtěte dále…

Připravíme si suroviny:

  • 10 g čaje Dva květy jasmínu
  • 1 ks středně velkou hrušku (zralou, sladkou, ideálně měkkou)
  • 500 ml vody o teplotě přibližně 85-90 °C
  • led, v jakémkoliv tvaru a množství

Přibližná cena surovin: 25,- Kč / 500 ml

Nádobí a nářadí:

 

Výsledný produkt je nápoj založený na silném nálevu kvalitního jasmínové čaje, do kterého je přidána hruška v tekutém stavu. Zralá hruška je sama o sobě velmi sladká a tak nám skvěle osladí jasmínový čaj. Budeme potřebovat silný čajový nálev, aby hruška nepřebila chuť jasmínu. Je zřejmé, že zde je prostor pro experimenty s různě silnými čajovými nálevy a různě sladkými hruškami. Pokud ale neradi experimentujete, držte se našeho návodu.

Good-Tea_Jasmine-Pear-Ice-Tea_56B8066 Good-Tea_Jasmine-Pear-Ice-Tea_56B8065

 

Nakrájíme hrušku na kousky, které budeme později mixovat. Je pouze na Vás, vyberete-li si hrušku se slupkou nebo bez slupky. Ve slupce a pod slupkou je hodně vitamínů, na druhou stranu může být chemicky ošetřená. Pokud máte dobrý mixér a ovoce z vlastní zahrádky, tak doporučujeme neloupat, v opačném případě doporučujeme loupat. Naše hruška pochází z obchodu, a tak jsme ji nakrájeli, očistili od jader a tvrdých částí a oloupali.

Good-Tea_Jasmine-Pear-Ice-Tea_56B8068 Good-Tea_Jasmine-Pear-Ice-Tea_56B8098

 

Nalejeme do konvičky horkou vodu o teplotě 85-90 °C nebo nalejeme vodu ihned po varu a počkáme 5-10 minut na ochlazení o přibližně 10 °C. Doba potřebná k ochlazení vody po varu se bude samozřejmě lišit s ohledem na použité nádobí. Námi uvedené hodnoty platí pro japonskou skleněnou konvičku, kterou používáme my. U podobných konviček ale velké rozdíly nebudou. Jakmile máme vodu přibližně správné teploty, vložíme do konvičky sítko s čajem a necháme 4-5 minut louhovat.

Zde je na místě říci, že pro tento nápoj nepotřebujeme vyšší kvalitativní třídy jasmínového čaje, neboť nehledáme čistou chuť zeleného jasmínu. Nižší kvalitativní třída ale neznamená nekvalitní čaj. Pod pojmem nekvalitní čaj si můžeme představit např. špatně zpracovaný čaj, čaj vyrobený z nekvalitního materiálu, chemicky ovoněný čaj, apod. Nekvalitní čaj ale v katalogu Good Tea nenajdete!

Good-Tea_Jasmine-Pear-Ice-Tea_56B8102 Good-Tea_Jasmine-Pear-Ice-Tea_56B8108

 

Po uplynutí přibližně 4 minut sítko s čajem z konvičky vyndáme a máme připraven čajový základ (čaj nevyhazujeme, neboť jej můžeme znovu použít). Je čas uvést hrušku do tekutého stavu a to za použití jakéhokoliv mixéru. Čím jemnější pyré vyrobíme, tím lépe se nám spojí s čajovým nálevem a bude nám víc chutnat. Právě z tohoto důvodu je vhodné použít hrušku zralou až přezrálou, která je měkká a poddajná. Zralé hrušky jsou navíc hodně sladké, což je další vlastnost, kterou potřebujeme pro náš nápoj.

Good-Tea_Jasmine-Pear-Ice-Tea_56B8121 Good-Tea_Jasmine-Pear-Ice-Tea_56B8124

 

Hruškové pyré, které jsme vyrobili mixérem, můžeme prakticky ihned nalít do čajového nálevu. Silný jasmínový čaj tak osladíme hruškou, ale díky silnému nálevu nepříjdeme o čistou chuť jasmínu, která bude pronikat skrz sladkou chuť hrušky. Výsledný nápoj je vynikající v kteroukoliv roční dobu, v zimě horký, v létě podávaný s ledem. Nalitím pyré do čajového nálevu čaj získáme nápoj o teplotě přibližně 45 °C. Nachystáme si led, který doporučujeme nepřidávat přímo do konvičky, ale každému do hrníčku dle osobních preferencí.

Good-Tea_Jasmine-Pear-Ice-Tea_56B8131 Good-Tea_Jasmine-Pear-Ice-Tea_56B8135

 

Jak již bylo uvedeno, tento nápoj je vynikající jak horký, tak i ledový. Hruška má své stálé místo v čínské medicíně, působí pozitivně na plíce, pomáhá při kašli a proti zahlenění. Hruška přirozeně ochlazuje a pomáhá tak eliminovat horkost v těle. V kombinaci se zeleným čajem tak získáváme nejen velmi chutný, ale i velmi zdravý nápoj bez jakýchkoliv škodlivých složek, např. přidaného cukru.

Good-Tea_Jasmine-Pear-Ice-Tea_56B8139 Good-Tea_Jasmine-Pear-Ice-Tea_56B8149

 

Související odkazy:

Jasmínový čaj Dva květy jasmínu – Shuang Hua Xiang Pian
Japonská skleněná konvička 450 ml
Jasmínové čaje v katalogu Good Tea
Skleněná konvička a dvě misky Yunomi

Good-Tea_Jasmine-Pear-Ice-Tea_56B8152

Tak ať Vám chutná!!! 😉

Líbí se Vám tato stránka? Sdílejte ji se svými přáteli...
  • Author: 
  • Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Návod: Jasmínová hruška – ledový čaj