Sencha Fukamushi

Fukamushi-cha v překladu znamená hluboce spařený čaj (deep steamed). Protipólem by byl lehce spařený čaj asamushi-cha. Horká pára se u japonských čajů používá pro zastavení oxidace lístků, čímž se odlišují od většiny čínských čajů. Běžná doba, po kterou jsou čajové lístky vystaveny horké páře, je u čaje Sencha přibližně 30 vteřin. Lístky fukamushi-cha jsou horké páře vystaveny obvykle 90-120 vteřin. V převážné většině se takto zpracovává čaj Sencha, zřídkakdy např. Gyokuro.

Good-Tea_Sencha-Fukamushi_56B8186_b Good-Tea_Sencha-Fukamushi_56B8185_b Good-Tea_Sencha-Fukamushi_56B8183_b

 

Tento způsob zpracování čaje dokáže potlačit trpkost v chuti a přidat na sladkých tónech. Sencha Fukamushi od Good Tea byla navíc před sklizní na 5-7 dní zastíněna pro podpoření sladké chuti a výsledné jemnosti.

Good-Tea_Sencha-Fukamushi_56B8187_b

 

Dlouhá fáze spaření způsobí, že lístky výrazně změknou a začnou se trhat, takže po vysušení čaj obsahuje část lístků ve formě malých částeček a prachu. Takto může nepříliš znalým milovníkům čaje Fukamushi-cha připadat jako čaj nižší třídy, ale opak je pravdou. Navíc jako bonus zákazník získává posílené zdravotní účinky čaje. Obdobně jako u čaje Matcha, díky obsahu mnoha malých částic v nálevu dostáváme do těla mnohé látky, které se z lístků nelouhují, např. některé katechiny a vitamíny, vláknina a chlorofyl.

Good-Tea_Sencha-Fukamushi_56B8200_b

 

Proces spaření redukuje surovou travnatou chuť výsledného čaje, navíc ji zjemňuje a přidává na sladkých tónech. Všechny japonské čaje podstupují proces spaření na jedné ze tří typických úrovní: Asamushi (lehké spaření), Chumushi (střední spaření) nebo Fukamushi (hluboké spaření).

 

Čaje Sencha v katalogu Good Tea

Sencha Fukamushi – hluboce spařený čaj z první sklizně, více sladkých tónů, méně travnatý, více zakalený nálev díky hlubokému spaření

Sencha Yabukita BIO – středně spařený organický čaj z první sklizně, ušlechtilý kultivar Yabukita, čistá chuť a nálev

Sencha Nibancha – středně spařený čaj z druhé sklizně, velké množství polyfenolů, sladká chuť

Sencha Karigane – středně až více spařený čaj, obsahuje řapíky a větší spodní části lístků, velmi plná sladká chuť

 

Líbí se Vám tato stránka? Sdílejte ji se svými přáteli...
  • Author: 
  • Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Sencha Fukamushi