Tie Guan Yin – Železná bohyně milosrdenství

Historie částečně oxidovaných čajů Tie Guan Yin 铁观音 začíná v 19. století v čínské oblasti Anxi (provincie Fujian). Jméno získaly podle čínské Bohyně milosrdenství (Guan Yin) a jejich vznik popisuje hned několik legend. Nejznámější z nich jsou legendy Wei a Wang.

Legenda Wei

Hluboko v srdci okresu Wuyi se nacházel rozpadající se chrám, na jehož nádvoří stála socha Bohyně milosrdenství (Guanyin). Každý den kolem procházel chudý farmář pan Wei, kterého mrzel špatný stav chrámu a jednoho dne si řekl, že musí něco udělat pro jeho záchranu. Wei byl velmi chudý a nemohl pomýšlet na opravu chrámu. Přinesl tedy metlu a vonné tyčinky. Wei pozametal chrám a jako projev úcty k bohyni zapálil tyčinky. Pomyslel si, že je to to nejmenší, co může udělat a tak činnost po mnoho měsíců co dva týdny opakoval. Jednu noc se panu Wei ve snu zjevila Guanyin a řekla mu o jeskyni za chrámem, kde na něj čeká poklad. Wei navštívil jeskyni a našel tam větvičku čajovníku. Zasadil tedy větvičku na svém poli a vypěstoval z ní velký zdravý keř. Čajovník rodil ty nejkvalitnější čajové lístky a pan Wei se rozhodl keř rozmnožit a podarovat všechny své sousedy. Po nějaké době začal čaj prodávat pod jménem Tieguanyin. Pěstitelům čaje se začalo dařit, nechali opravit chrám a ten se stál symbolem celé oblasti. Pan Wei každý den navštěvoval své čajové pole a nikdy neopomenul se poklonit Bohyni milosrdenství – Tie Guan Yin.

TGY

Legenda Wang

Wang byl učenec, který náhodou objevil čajovník jak roste za skalou nazývanou Guanyin. Posvátná skála se nacházela v oblasti Xiping v čínské provincii Henan. Vzal čajovník domů a začal ho systematicky pěstovat. Když později navštívil císaře Qianlong (1741), vzal pro něj čajovník jako dar ze svého rodného města. Císař byl darem nadšen a ptal se Wanga na původ. Po zjištění, že čajovník rostl za posvátnou horou mu dal jméno Guanyin.

Kde se vzalo v názvu slovo „Železná/Tie“? Typický tvar zpracovaných čajových lístků čaje Tie Guan Yin je hrudka nebo kulička a když tyto kuličky sypete do Gaiwanu, může vám zvuk dopadajících lístků připomínat sypání kovových kuliček. Odtud název Železná bohyně milosrdenství.

NanYanTGY2

Nan Yan Tie Guan Yin

S ohledem na závěrečné fáze zpracování čaje Tie Guan Yin rozeznáváme dva základní typy, voňavý a pečený. První typ, zelený a voňavý, prakticky téměř vytlačil druhý typ, tradiční pečený, z trhu. Přesto, že se tradiční typy pomalu vracejí do povědomí lidí, je těžké najít zručné výrobce. Pečení se totiž zároveň používá jako metoda pro zakrytí nekvalitního nebo poškozeného čaje, takže obezřetnost je zde na místě. Tradiční výrobce netouží po rychlém krátkodobém efektu, ale hledá spíše stabilitu. Peče čajové lístky v několika fázích, přičemž prodlevy mezi fázemi jsou kritické pro kvalitu výsledného produktu. Používá se relativně nízká teplota a v případě ortodoxního procesu je jako zdroj tepla použito uhlí. Špatně provedené pečení může vyústit až ve fenomém označovaný jako „fan qing / return of the green“, kdy se enzymy v nitru lístků po několika měsících probudí k životu a přinesou travnatou složku do vůně a chuti.

Voňavý Tie Guan Yin se vyrábí především z jarní a podzimní sklizně. Čaj z jarní sklizně nabízí plnou, ale zároveň jemnou chuť, naproti tomu čaj z podzimní sklizně se cení především pro výraznou vůni.

Líbí se Vám tato stránka? Sdílejte ji se svými přáteli...
  • Author: 
  • Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Tie Guan Yin – Železná bohyně milosrdenství